Bölüm ve Branşlar

 KALİTE VE VERİMLİLİK YÖNETİM BİRİMİ

 

SKS ve Verimlilik Kriterleri çerçevesinde yürütülen çalışmaların koordinasyonunu sağlar,

Bölüm hedeflerine yönelik, bölümler tarafından yapılan analiz sonuçlarını değerlendirilmesini sağlar,

Öz değerlendirme planları hazırlar ve uygulanmasını sağlar,

Hasta ve çalışan anket sonuçlarını değerlendirilmesini ve raporlanmasını sağlar,

SKS ve Verimlilik Kriterleri çerçevesinde, yazılı düzenlemeleri kontrol edilmesini ve revizyonunu takip edilmesini sağlar, 

Hizmet sunumuna yönelik istatistiki bilgileri değerlendirilmesi sağlar,

SKS ve Verimlilik Kriterleriçerçevesinde belirlenen komitelerin toplantılarını organize edilmesi görevlerini yerine getirir.

 

 DİŞ PROTEZ LABRATUVARI

 

Diş protez laboratuarımız, hastalarımızdan alınan protez ölçülerimizin model elde edilmesinden protezin hazırlanıp ağza takılacak hale gelinceye kadarki tüm işlemlerin gerçekleştirildiği birimimizdir. Ayrıca her türlü kırık tamirleri, diş ilavesi, kroşe ilavesi,sıcak ve soğuk protez besleme işlemleri de laboratuarımızda diş teknisyenlerimizce yapılmaktadır. Laboratuarımızda yapılamayan kron-köprü protezi ve iskelet protezlerinin döküm işlemleri ise, sözleşmeli özel diş protez laboratuarlarında yaptırılmaktadır.

 

MERKEZİ STERİLİZASYON  BİRİMİ

 

Diş Hekimliğinde sterilizasyon  ve enfeksiyon kontrolünün önemi büyüktür. Bu nedenle merkezimizde sterilizasyonu sağlamak amacı ile doğru malzemeler ile doğru teknikleri uygulamaya ve otoklav kullanımının gerekliliğine büyük önem vermekteyiz. Diş Hekimi, çalışanlar ve hastalar kan, tükürük ya da solunum salgılarındaki cytomegalovirus, Hepatit B virüsü, Hepatit C virüsü, Herpes Simplex tip1 ve 2 virüsleri, HIV, Mycobacterium Tuberculosis, stafilokoklar ya da streptokoklar gibi çeşitli patojen mikroorganizmalarla karşılaşabilirler. Son yıllarda teorik olarak da olsa ağız dokuları yoluyla “bulaşabilir prion hastalıkları” riskinden de söz edilmektedir. Diş hekimliğine özgü ilk kapsamlı enfeksiyon kontrolü yönergesi 1986’da CDC (Center for Disease Control and Prevention) tarafından yayımlanmış ve düzenli olarak güncelleştirilmektedir. Önemli hastalıkların büyük çoğunluğu belirtisiz geçirildiğinden enfeksiyon kontrolünün temel ilkesi altında merkezimizde de anamneze dayanmaksızın her hastanın enfeksiyon hastası olarak kabul edilir ve her hasta için aynı standart  sterilizasyon işlemleri uygulanır.


Kliniklerimiz

KLİNİKLERİMİZ

 

Merkezimiz de 08:00 17:00 saatleri arasında hizmet verir. Muayene- entegre sistemi çerçevesinde, hastaların teşhis ve tedavi planlaması, tüm tanı ve tedavi işlemleri, hastaların kendileri tarafından seçilen diş hekimlerimizce yapılmaktadır. Klinik uygulamalarımız; Ağız ve diş muayenesi, diş dolgusu, kanal tedavisi, sabit protez, hareketli protez,profesyonel diş beyazlatma işlemi,diş eti hastalıkları tedavisi ve İmplant uygulamalarıdır.

 

HASTA İLETİŞİM BİRİMİ 

 

Sağlık Bakanlığı, hastaların haklarının korunması ve hastanelerde yaşanan sorunları önlemek amacıyla Sağlık Tesislerinde Hasta İletişim Birimleri kuruldu.

 

 

NÖBET KLİNİĞİMİZ

 

7/ 24  saat hizmet veren birimimizdir. Nöbet kliniğimizde; kaza sonucu oluşan yaralanmalar, adli vakalar, apseli ve ağrılı vakalar, kanama müdahaleleri yapılmakta olup, öncelikli olarak bu hastaların alınması gerekmektedir. Bu nedenle, diş çekimi ve muayene olmak amacıyla gelen hastaların randevu sistemine yönlenmeleri önemle rica olunur. 

 

ENGELLİ KLİNİĞİMİZ

 

Engelli hastalarımız için özel olarak dizayn edilmiş kliniğimizdir. Bu klinikte sadece engelli hastalarımıza hizmet verilmekte olup kendilerinin sıra beklemeden ve uygun şartlar altında muayene edilmeleri sağlanmaktadır.

 

PEDODONTİ (ÇOCUK) KLİNİĞİMİZ 

 

14 yaşına kadar olan hastalarımızın ağız ve diş hastalıklarından korunması ve tedavisi için hizmet veren kliniğimizdir .Pedodonti Uygulamalarımız; İlk muayenesi yapılan çocuklarımızın ağız ve diş sağlığı sorunlarına göre; diş çekimi, diş dolgusu, yüzeysel flor uygulaması, fissür örtücü ve kanal tedavisi şeklindedir. Amacımız; Kliniğimize başvuran çocuklarımızı, ağız ve diş sağlığı konusunda bilgilendirerek koruyucu diş hekimliği ile hayatları boyunca sağlıklı dişlere sahip olmalarını sağlamaktır.  

 


Evde Sağlık Hizmetleri
Evde Sağlık Hizmetleri

Evde Sağlık Hizmetleri Sunumu Hakkında Yönetmeliği görmek için Sağlık Bakanlığının ilgili yazısını görmek için aşağıdaki bağlantıyı takip edebilirsiniz.

Evde Sağlık Yönetmeliğini Görüntülemek için tıklayın


Evde Sağlık Hizmetlerinin Amacı

Bir toplumun kalkınması ve gelişmesinde sağlık hizmetlerinin eksiksiz ve düzenli yapılmasının rolü büyüktür. 
Bu hizmetler insana verilen değerin göstergeleridir. 
Bu amaçla Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü “Evde Sağlık Hizmetleri” uygulamasını halkımızın hizmetine sunmuştur. 
Kırşehir Ağız ve Diş sağlığı Merkezimizin Evde Sağlık Hizmetleri Birimi, 06.07.2011 tarih ve 98 sayılı Valilik Oluru ile kurulmuş olup halkımıza hizmet vermektedir. 
Birimimiz, evde sağlık hizmeti sunumuna ihtiyacı olan vatandaşlarımıza ağız ve diş sağlığı hizmetlerini evinde ve aile ortamında sunmayı amaçlamaktadır.

Evde Sağlık Hizmeti Kimlere Verilir?

Evde Sağlık Hizmetleri; İlk aşamada yatağa bağımlı hastalar olmak üzere; bedensel engeli nedeniyle evde tıbbi desteğe ihtiyacı olan, KOAH vb. solunum sistemi hastalığı olan, terminal dönem palyatif bakım hastalığı olan ve ileri derecede kas hastalığı olan bireylerden ağız ve diş sağlığı hizmetine ihtiyacı olan hastalara evinde ve aile ortamında sağlık hizmeti verir.

Evde Sağlık Hizmetinde Görevli Personelimiz

Merkezimiz Evde Sağlık Hizmetleri Biriminde, 
Diş Tabibi, 
Hemşire, 
Sağlık Memuru ve  
Diş Protez Teknisyeni 

Evde Sağlık Hizmetleri Birimi Nasıl Çalışır? 
Vatandaşlar Bu Birime Nasıl Ulaşabilir?

1-) Türkiyenin her yerinden 444 38 33 (444 EVDE) numaralı hattı arayarak, 
2-) Çankırı ADSM Merkezinin telefon hattını (0376-213-0033) arayarak, 
ulaşabilirsiniz. 

Evde sağlık hizmetleri randevu sistemi ile ve mesai saatleri içinde çalışır ve hizmetin sunulduğu alan sağlık kurum veya kuruluşunun bulunduğu il veya ilçenin belediye mücavir alanı ile sınırlıdır. Başvurular kayıt altına alınarak en kısa zamanda yerinde değerlendirilir. Evde sağlık hizmeti almak için başvuran kişi veya aile bireylerine değerlendirme sonucu konusunda, bilgi verilir.


Sağlık Bakanlığı Sağlık Net Elektronik Belge Yönetim Sistemi Sağlıkta Buluşma Noktası Obezite Havanı Koru Web Uygulamaları Beyaz Kod Alo 150 Bimer SABİM MHRS Randevu Türkiye Sağlık Turizmi E-Devlet E-Kütüphane